а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процени

проценат; проценил; проценет; проценеше
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9105
1. Врши, прави процена.
Англиски: appraise Албански: vlerësoj, çmoj
Примери:
Комисијата ја процени штетата од поплавите.
2. Даде, донесе мислење, став.
Англиски: estimate Албански: vlerësoj
Примери:
Тој процени дека не треба да влезе во конфликт.
Тој ја процени ситуацијата како многу опасна за него.
Изведенки
1. проценува несв.
проценуваат
2. проценување ср.
глаг. им.