а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

против

Вид збор: Префикс
1. (Како прв дел од сложенки со значење) Што служи како заштита од нешто; што спречува нешто.
Англиски: anti
Употреба: Воен термин
Примери:
противавионски, противтуберкулозен
2. непријателски
Англиски: anti
Примери:
противдржавен
3. Што противречи на нешто; што не се согласува со нешто.
Англиски: anti
Примери:
противзаконски, противприроден
4. Што служи како спротивна мерка, што делува во спротивна смисла.
Англиски: anti
Примери:
противакција, противотров, противнапад