а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противвредност

(едн.) противвредноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6975
Количество што одговара според својата вредност на количината пари или на друга вредност.
Англиски: equivalent Албански: kundërvlerë
Употреба: Економија
Примери:
денарска противвредност