а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противвоспалителен

противвоспалителниот
Вид збор: Придавка
Што лечи или спречува воспаление.
Англиски: anti-inflammatory
Употреба: Медицина
Примери:
противвоспалителен лек
Изведенки
противвоспалително прил.
Пример: дејствува противвоспалително