а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

противакција

мн. противакции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 48358
Акција во спротивен правец.
Употреба: Воен термин
Примери:
Следеше противакција на востаниците.
Со нашата брза противакција го зазедовме мостот.