а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протече

протечат; протечи, протечете; протекоа; протекол; протекле; (ќе) протечеше, (ќе) протечеа; (ќе) протечел: протечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7559
1. Пропушти течност.
Англиски: trickle Албански: rrjedh
Примери:
Дрвеното буре протече од едната страна.
2. За течност, воден тек што се наоѓа во насочено движење.
Англиски: flow Албански: rrjedhë
Примери:
Каллив порој протече низ градот.
3. За време, настан, случка - мине, помине.
Англиски: pass Албански: kalon
Употреба: Преносно значење
Изрази
Од тогаш многу вода протече низ Вардар - многу работи се сменија од тоа време.
Изведенки
1. протечува несв.
протечуваат
2. протекува несв.
протекуваат
3. протечување ср.
глаг. им.
4. протекување ср.
глаг. им.