а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протест

мн. протести
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4267
1. Остар приговор со неодобрување.
Англиски: protest Албански: protestë
2. Јавно изразување на незадоволство.
Англиски: demonstration Албански: protestë, demonstratë
Употреба: Политика
3. Службена потврда дека меницата не е платена во рокот и дека треба да се наплати по судски пат.
Албански: protestë
Употреба: Правда