а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протестира

протестираат; протестирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 6618
1. Јавно, отворено изразува незадоволство против некого или против некоја појава.
Англиски: protest Албански: protestoj
2. За меница - предаде на суд меничен протест.
Англиски: object Албански: protestoj, kundërshtoj
Употреба: Правда
Примери:
Ја протестирал меницата веднаш по истекот на рокот.
Изведенки
протестирање ср.
глаг. им.