а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протестант

мн. протестанти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23820
1. Лице што протестира.
Англиски: protester Албански: protestues
Употреба: Политика , Разговорно
2. Припадник на протестантизмот.
Англиски: protestant Албански: protestant
Употреба: Религија
Изведенки
протестантка ж.
мн. протестантки