а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протестантизам

(едн.) протестантизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29508
Третиот основен правец на христијанството, според кој основа на верата е Евенгелието и дека секој поединец може да воспостави контакт со бога и дека за тоа не му е потребна црквата; назив за сите христијански заедници што се одвоиле од католицизмот за времето на реформацијата, во XVI век.
Англиски: Protestantism
Употреба: Религија
Изведенки
протестантски прид.
протестантскиот