а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

протекционизам

(едн.) протекционизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51663
Економска политика на заштита на домашното производство од надворешна конкуренција преку воведување на високи царини за увозните производи и субвенционирање на извозот на домашната стока.
Англиски: protectionism Албански: proteksionizëm
Употреба: Економија