а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

простак

мн. простаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16250
Лице што се однесува просто, грубо, невоспитано, простачки.
Англиски: ruffian
Изведенки
1. простачка ж.
мн. простачки
2. простачиште ср.
мн. простачишта
аугм.
Пример: Се работи за карактерна особина на човек, најчесто маж, кој е суровица, груб, простачиште, подлец или неизделкан насилник.