а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промотор

мн. промотори
Вид збор: Именка, машки род
Тој што промовира.
Англиски: promotor Албански: promotor, promovues
Примери:
Таа е познат промотор на македонската култура.
економски промотор
Изведенки
1. промоторка ж.
мн. промоторки
2. промоторски прид.
промоторскиот