а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промил

мн. промили
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50367
Илјадит дел од даден број или од некоја величина.
Англиски: per mil
Примери:
Ако го преминете дозволениот минимум од 0,5 промили алкохол во крвта, ќе треба да платите 250 евра казна.
Веројатноста е многу мала, се мери промил.