а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

промие

промијат; промиј, промијте; промив, промија; промил; (ќе) промиев, (ќе) промиеја; (ќе) промиев; промиен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Мие набрзина, како било.
Англиски: rinse Албански: laj shpejt
Примери:
Ги проми садовите, ама тенџерето го остави.
Секој ден му ја премиваа раната.
2. (се премие) Се измие набрзина, како било.
Англиски: wash Албански: lahem shpejt
Примери:
Се проми, но рацете сѐ уште му беа црни.
Изведенки
1. промива несв.
(се) промиваат
2. промивање ср.
глаг. им.