а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пролив

мн. проливи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19062
Зачестено празнење на цревата во вид на ретка, слузава столица.
Англиски: diarrhea
Употреба: Медицина
Примери:
Го мачеше стомакот, имаше пролив.