а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

произнесе

(се) произнесат; произнесам; произнеси, произнесете: произнесов, произнесоа; произнесол, произнесле, произнел; (ќе) произнесев, (ќе) произнесеа; (ќе) ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21403
Каже, изнесе свое мислење.
Англиски: state
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Тој се произнесе многу пофално.
Комисијата се произнесе по предлогот.
Изведенки
1. произнесува несв.
(се) произнесуваат
2. произнесување ср.
глаг. им.