а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

произведе

произведат; произведи, произведете; произведов, произведоа; произвел; (ќе) произведев, (ќе) произведеа; (ќе) произведел; произведен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4429
1. Создаде со работа материјални или духовни вредности.
Англиски: produce Албански: prodhoj
Примери:
Фабриката произведе рекорден број производи.
2. Даде некому повисок чин, преведе во повисок чин.
Англиски: promote Албански: gradoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Генералот ги произведе новите полковници.
3. предизвика, создаде
Англиски: cause Албански: shkaktoj
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Неговото последно дело очекувано произведе силен впечаток кај публиката.
Изведенки
1. произведува несв.
произведуваат
2. произведување ср.
глаг. им.