а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проврти

провртат; проврте
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54088
1. Врти нешто кратко време.
Англиски: turn, rotate
Примери:
Беше нервозен, го проврте пенкалото неколку пати.
2. Почне да врти.
Англиски: rotate
Примери:
Ветерницата проврти.
3. (се проврти) Се врти кратко време.
Англиски: turn
Примери:
Се проврти да види што се случи.
4. (се проврте) Се задржи, помине кратко време некаде.
Англиски: circle
Примери:
Се проврти во дворот, но не се осмели да влезе во куќата.
Изведенки
1. провртува несв.
(се) провртуваат
2. провртување ср.
глаг. им.