а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

провери

проверат; проверил; проверен; (ќе) проверел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2120
1. Со испитување ја утврди точноста, вистинитоста, вредноста на нешто.
Англиски: verify Албански: verifikoj, vërtetoj
Примери:
Ги провери уште еднаш чековите пред да ја затвори сметката.
Тој неколкупати проверуваше на картата.
2. (се провери) Се испита себеси за да ја утврди точноста, вистинитоста, вредноста на нешто.
Англиски: check Албански: kontrolloj, verifikoj
Примери:
Се провери дали го запомнал бројот, па го фрли ливчето.
Изведенки
1. проверува несв.
(се) проверуваат
2. проверување ср.
глаг. им.