а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

проблем

мн. проблеми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 322
1. Комплексно прашање, задача што треба да се реши.
Англиски: problem, predicament Албански: problem
Примери:
технички проблем
математички проблем
проблем со осум дами [извор]
2. Тешкотија што се јавува во текот на некоја работа или при одвивањето на некој процес.
Англиски: difficulty Албански: vështirësi
Примери:
Нема проблеми!
3. мака, тешкотија
Англиски: difficulty Албански: pikëllim
Примери:
домашен проблем
здравствени проблеми
Изведенки
проблемски прид.
Пример: проблемски ориентиран