а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пркос

(едн.) пркосот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10915
1. Позитивен инает, гордост.
Англиски: pride Албански: mburrje
Примери:
Не насмеа со пркос во очите.
2. Вид украсно растение, многу отпорно на секакви влијанија, со цветови во разни бои.
Латински: Portulaca grandiflora Англиски: Moss-rose Албански: Lule purslane
Употреба: Ботаника