а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријателство

мн. пријателства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2072
Заемен однос на љубов, почит и доверба.
Англиски: friendship Албански: miqësi
Примери:
Тоа беше почеток на едно долго пријателство.