а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријаде

пријадат; пријаде, пријадоа; пријало; пријадеше, пријадело; пријадеа; пријадено
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13356
Почувствува одеднадеж желба за јадење; почувствува глад.
Примери:
Баш ми се пријаде нешто слатко.
Се враќаше дома само кога ќе му се пријадеше.
Изведенки
1. пријадува несв.
пријадуваат
2. пријадување ср.
глаг. им.