а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пријавен

пријавни
Вид збор: Придавка
Ранг: 33907
Што се однесува на пријавување.
Англиски: reported
Употреба: Административен термин
Примери:
Барањето треба да се достави во пријавниот рок.
Пријавно одделение.
Изведенки
пријавен м.
мн. пријавени
Тој што пријавува, што поднесува пријава.
Пример: Немаше време подробно да говориме за секој од пријавените.