а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приѕира

приѕираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26697
1. Ѕирка, гледа низ мал отвор.
Англиски: peek
Примери:
Тој приѕираше низ клучалката на вратата.
2. Гледа, посетува краткотрајно.
Англиски: inspect, check
Примери:
Секогаш приѕираше за да види како врви работата.
3. (се приѕира, само во 3 л.) Се забележува, се покажува, се гледа по малку, нејасно.
Англиски: outline
Изведенки
приѕирање ср.
глаг. им.