а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приѕида

приѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
Додаде нешто со ѕидање кон веќе изѕидано.
Примери:
Тој приѕида уште една соба.
Изведенки
1. приѕидува несв.
приѕидуваат
2. приѕидување ср.
глаг. им.