а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пришт

мн. приштови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23012
Мал воспален чир на кожата.
Англиски: pustule
Употреба: Медицина
Изрази
Црн пришт - антракс.
(клетва) Пришт да те фати!
(клетва) Приштот те неприштил!
(клетва) Пришт во уста да ти се фрли!