а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

причини

причинат; причинил; причинет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9794
1. Предизвика, стане причина за нешто, направи, стори нешто како повод.
Англиски: cause Албански: shkakton
Примери:
Поројните дождови им причинија големи штети на посевите.
Непланското работење причини целосно распаѓање на оваа стопанска гранка.
Невниманието на возачот причини голема материјална штета.
2. (се причини) Се пристори некому, се виде поинакво.
Англиски: appear, seem
Примери:
Ми се причини како некој да дојде.
Изведенки
1. причинува несв.
(се) причинуваат
2. причинување ср.