а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

причина

мн. причини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 380
1. Појава која предизвикува друга како своја природна последица.
Англиски: cause Албански: arsye
Примери:
Причината за смртта не е утврдена.
Кога ќе ја отстранат причината, ќе исчезна и последицата.
Од тие причини дојдовме да се разбереме.
2. Повод, основа за некое дејство, случување.
Англиски: reason Албански: shkak
Примери:
Нема причина да се прикривата зад неговите постапки.
Се налути без причина.
причина и последица
Изрази
Проста причина - многу едноставно.
Изведенки
причински прид.
причинскиот