а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

причести

причестат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14111
1. Изврши обред на причесна, даде причесна, леб и вино во христијанската религија.
Албански: kungoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Попот секоја година на Велигден ги причестуваше селаните.
2. (се причести) Прими причесна.
Албански: kungoj
Употреба: Црковен термин
Примери:
Вдовицата се исповеда и се причести.
Секоја година за Велигден се причестуваме по долгиот пост.
Изрази
Еден зина, друг се причести - земе нешто наменето за друг.
Изведенки
1. причестува несв.
причестуваат
2. причестување ср.
глаг. им.