а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

причека

причекаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6535
Чека малку, извесно време.
Англиски: wait
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Причекај малку, сега ќе дојдам.
Тој ја причека пред влезот.
Изведенки
1. причекува несв.
причекуваат
2. причекување ср.
глаг. им.