а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прицврсти

прицврстат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14718
Цврсто стегне, зацврсти, закрепи.
Англиски: fasten
Примери:
Ги прицврсти закачалките на ѕидот.
Го прицврсти лустерот на таванот да не ни падне на глава.
Изведенки
1. прицврстува несв.
прицврстуваат
2. прицврстување ср.
глаг. им.