а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прихрани

прихранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За растенија и животни - даде дополнителна концентрирана храна заради подобри резултати во развојот, растењето, добивање тежина итн.
Англиски: nourish Албански: ushqej shtesë
Употреба: Земјоделство
Примери:
Кравите ги прихрануваме во време на молзењето.
Пчелните семејства ги прихрануваме со течна или цврста храна.
Растенијата ги прихрануваме со ѓубрење во текот на растот.
2. Започне да дава храна на доенче покрај доењето.
Англиски: feed Албански: ushqej shtesë
Изведенки
1. прихранува несв.
прихрануваат
2. прихранување ср.
глаг. им.