а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прифатен

прифатени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3453
1. Што е широко распространет, утврден, докажан.
Англиски: accepted
Примери:
Прифатен метод на работа.
Прифатена процедура.
Прифатени туѓи обичаи.
2. Што служи за прифаќање, за примање.
Англиски: shelter
Примери:
Прифатна станица за бездомни животни.
Прифатни центри за жртви од семејно насилство.
Изведенки
прифатеност ж.