а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приучен

приучени
Вид збор: Придавка
Ранг: 24583
Што нема целосно образование, што е донекаде обучен за некоја работа.
Англиски: semiskilled
Примери:
приучен од неговиот предходник
приучена медицинска сестра
приучена шивачка
Изведенки
приученост ж.