а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

природонаучник

мн. природонаучници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 36581
Научник што се занимава со изучување на природата.
Англиски: natural-scientist
Употреба: Наука