а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

припаѓа

припаѓаат; припаѓаше
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 963
Е сопственост на некого.
Англиски: belong Албански: i takon, i përket
Примери:
Имотот му припаѓа на татко ми.
Улицата им припаѓа на сите.
Изведенки
припаѓање ср.
глаг. им.