а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приоритет

мн. приоритети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7366
предност, првенствено право
Англиски: priority Албански: prioritet, përparësi
Примери:
Економскиот подем е приоритет за државата.
Приоритет треба да ѝ се даде на науката.