а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

приоблече

приоблечат; приоблечи, приоблечете; приоблеков, приоблекоа; (ќе) приоблечев, (ќе) приоблечеа; (ќе) приоблечел; приоблечен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави облека на себе, облече набрзина.
Англиски: dress Албански: vesh
Примери:
Го приоблече џемперот и истрча низ врата.
2. Снабди облека во некоја мера.
Англиски: dress Албански: vishem
Примери:
Мајката ја потроши целата заштеда да ги приоблече децата за в училиште.
3. (се приоблече) Се снабди со облека во некоја мера.
Англиски: dress Албански: vishem
Примери:
Отидоа да купат дарови и да се приоблечат за свадба.
Изведенки
1. приоблечува несв.
(се) приоблечуваат
2. приоблечување ср.
глаг. им.
3. приоблекува несв.
(се) приоблекуваат
4. приоблекување ср.
глаг. им.