а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примами

примамат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34817
1. Со мамење привлече некого да дојде.
Англиски: lure Албански: ndjell, josh, tërheq
Примери:
Тоа беше сторено со намера таму да не примамат и притворат.
2. Се најде привлечен од некого.
Англиски: attract Албански: tërheq, josh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Селото малцина можеше да примами со својата местоположба.
Гладно вдишуваше, но не успеа да примами мирис на топол леб.
Изведенки
1. примамува несв.
примамуваат
2. примамување ср.
глаг. им.