а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

примабалерина

мн. примабалерини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51185
Прва, најдобра балерина во балетски состав.
Англиски: prima ballerina
Употреба: Музика и танц , Сцена