а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилежен

прилежниот
Вид збор: Придавка
вреден, работлив
Англиски: diligent, officious
Примери:
прилежен ученик
Изведенки
прилежно прил.
Пример: За да дојде на новото, треба напорно и прилежно да се бара.