а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилегне

прилегнат; прилегни, прилегнете; прилегнав, прилегнаа; прилегнал, прилегнат; (ќе) прилегнев, (ќе) прилегнеа; (ќе) прилегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8191
1. Легне до некого или до нешто.
Англиски: lie Албански: shtrihem
Примери:
Мачката прилегна до неговите нозе.
Таа прилегна до мене и ми прошепоти.
2. Легне кратко време, одмори малку.
Англиски: lie Албански: shtrihem pak
Примери:
После прилегнав во ладон, ме фати дремка.
По ручекот отиде горе во одајата да прилегне.
3. Легне, се намести врз нешто, налегне.
Англиски: settle Албански: shtrihem
Примери:
Потребно е време за камионот добро да прилегне.
Изведенки
1. прилегнува несв.
прилегнуваат
2. прилегнување ср.
глаг. им.