а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прилагоди

прилагодат; прилагодил; прилагоден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6914
адаптира, приспособи
Англиски: adjust Српски: прилагодити
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. прилагодува несв.
прилагодуваат
2. прилагодување ср.
глаг. им.
Пример: Тие не им даваат ниту еден ден за прилагодување кога воведуваат нови државни давачки.