а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призрачен

призрачниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 29650
1. Што личи на призрак; воздушест, лесен.
Англиски: translucent
Примери:
призрачна светлост на месечината
2. нереален, илузорен, привиден
Англиски: unreal
Примери:
призрачен живот