а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

призове

призоват
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45612
повика
Изведенки
призовува несв.
призовуваат
Пример: Со сите кои го призовуваат на секое место неговото име.