а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

признаница

мн. признаници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24356
Писмена потврда со потпис со кое се потврдува добивање, примање на нешто (пари за платена сметка, стока).
Англиски: receipt
Примери:
За одземените работи му напишаа признаница.
Тој ми даде пари без гаранција - просто само на признаница.