а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

признание

мн. признанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2907
1. Лична изјава на тој што признава нешто.
Англиски: confession Албански: pranim, pohim
Употреба: Правда
Примери:
Така само ќе го исплашиш и пак нема да го добиеш вистинското признание.
Судот не успеа да добие признание од ниеден од оптужениците.
2. Општествено уважување, почитување.
Англиски: acknowledgement Албански: mirënjohje, çmim
Примери:
Тој се здоби со високи признанија од целата културна јавност.
Во предговорот авторот им оддава признание на своите претходници.