а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

признаен

признаениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 26390
1. (глаг. прид.) признае
Англиски: recognized
2. Што е општо познат, почитуван ценет.
Англиски: accepted
Примери:
Тој е признаен сликар во светски рамки.